Gaz łupkowy, a kontrakt z Gazpromem

Cała ta sytuacja to kolejna cegła zabrana z walącego się budynku. Wszystko skupia się na kolejnej porażce naszych rządzących i uzależnieniu Polski od dostaw gazu z Rosji. Od niedawna mogliśmy usłyszeć, że Polska ma jedne z największych w Europie złóż gazu łupkowego. Wydobycie jego uniezależniło by Polskę od dostaw gazu z innych krajów. Powstałoby wiele miejsc pracy dla bezrobotnych zatrudniając do tej dziedziny setki, jak nie tysiące osób na stałe. Zwiększyłoby przychody państwa, gdybyśmy zaczęli sprzedawać nasz gaz sąsiadom. Mimo to mamy kontrakt gazowy z Rosją dzięki któremu mamy zapewnione dostawy gazu do 2022 roku w takich nakładach, że aż zostanie.

Teraz spróbuję wyjaśnić na czym problem polega, a zacznę od przedstawienia złóż gazu łupkowego na terenie naszego kraju.

Z zamieszczonego wyżej zdjęcia widać, że naprawdę mamy ogromne ilości złóż gazu łupkowego. Polskie władze oddały prawa do wydobycia gazu łupkowego amerykańskim koncernom znacznie poniżej cen obowiązujących na świecie. Polska dostanie 1% przychodu z wydobycia gazu, gdzie standardem w Stanach Zjednoczonych jest cena 20%.
Zasoby gazu łupkowego w Polsce szacuje się na 1,36 bln metrów sześciennych. Mogłoby nam to zapewnić surowiec na najbliższe 120 lat i zagrozić monopolistycznej pozycji Gazpromu w Europie.

Źródła:
http://1616.salon24.pl/155948,megaprzekret
http://www.hotmoney.pl/artykul/surowce-polska-oddala-zloza-gazu-za-bezcen-13003
http://bi.gazeta.pl/im/4/7690/m7690734.mp3

Dnia 29 października 2010 roku w Warszawie minister gospodarki Waldemar Pawlak podpisał dwa protokoły dotyczące niekorzystnych dla Polski dostaw rosyjskiego gazu.
Protokoły dotyczyły zwiększenie dostaw gazu na 11mld m3 rocznie, umorzenie długów Rosji, 1,2mld złotych, które Polsce był winien Gazprom. Polska będzie otrzymywała 50% więcej gazu niż potrzebuje i nie będzie mogła odsprzedać. Pozostanie nam tylko magazynowanie gazu. Tym samym nie potrzebujemy już dostaw gazu z Norwegii i wydobycia naszego łupkowego, bo mamy zapewniony gaz jeszcze na hen długo.

Więcej informacji na temat protokołów znajdziecie tutaj: http://nczas.home.pl/publicystyka/kulisy-umowy-gazowej-miedzy-polska-a-rosja/

Dodaj komentarz